Member of Gujarat Legislative Assembly (MLA) Jamnagar South

Name: Vasubahen Narendrabhai Trivedi 
Party: Bharatiya Janata Party
Constituency: 79, Jamnagar South
District: Jamnagar City




Born: 1st February 1950, Vejpur, Taluka  Savli, Dist. Vadodra.

Education: M.A., LL.B.

Spouse and Children: Shri Narendrabhai, one son, one daughter.

Occupation: Retired  Professor.




Parliamentary Career:

  1. Member, Eleventh Gujarat Legislative Assembly, 2002-07,
  2. Member, Twelfth Gujarat Legislative Assembly, 2007-12.
  3. Minister of State for, Higher and Technical Education, Women and Child Welfare in the Govt. of Gujarat from 21st August 2010 to 25th December 2012,
  4. Minister of State for,  Education, Women and Child Welfare since 26th December 2012.

Activities:

  • Member, Gujarat Pradesh Executive Committee, Bharatiya Janata Party.
  • Member, National Executive Committee, Women Front, Bharatiya Janata Party.
  • Ex-Member, Academic Council, Saurashtra University.
  • Ex-Member, Senate, Saurashtra University.
  • Ex-Dean, Home Science Faculty, Saurashtra University.
  • Vice–President, University Granth-nirman Board, from 18th September 1995 to 9th December 1996.
  • Chairperson, Gujarat Tourism Corporation from 17th September 1999 to 21stJanuary 2002.

Hobby: Reading, writing, traveling, interior decoration.

Travels Abroad: U.K., Canada, America.

Permanent Address: “Daksh”, Jay Coop. Housing Society,Main Road, Opp. Khodiar Mandir, Jamnagar.
Tel. No.: (0288) 2711553 (R)

Present Address: Bungalow No 5, Ministers’ Enclave,Sector-20, Gandhinagr – 382 020.
Tel. Nos.: (079) 232 59660(R), 232 50165 (O)